środa, 7 grudnia 2011

Domowe sposoby na CZYSZCZENIE PRZEDMIOTÓW

MEBLE KRYTE SKÓRĄ: Ściereczka maczana w zimnym mleku i po wysuszeniu nacieranie bezbarwną pastą.Można też natrzeć je pianą z białek.Następnie skórę polerujemy.Matowe plamy likwiduje się mieszaniną oliwy pół na pół z octem.
MEBLE TAPICERSKIE:,po dokładnym wytrzepaniu lub odkurzeniu,czyści się szczotką zwilżoną w roztworze amoniaku(łyżka na litr wody)
MEBLE Z TRZCINY,WIKLINY I RATTANU należy regularnie czyścić odkurzaczem i ostrą szczotką na sucho.Gdy są bardzo brudne,zmywać wodą z dodatkiem wody utlenionej(4 łyżki) i soku z cytryny(4 łyżki na litr wody)
ZŁOTE ŁAŃCUSZKI,brudne i zmatowione, należy włożyć do słoiczka i zalać wodą z mydłem oraz sodą oczyszczoną.Słoik zamknąć i energicznie potrząsać.Następnie łańcuszki wyjąć,spłukać i zanurzyć w spirytusie denaturowym,a potem wypolerować.
RAMY ZŁOCONA przeciera się gąbką,lekko zwilżoną octem winnym,lub nakłada się na nie pianę z białek ubitą z dodatkiem łyżeczki benzyny.
RAMY DREWNIANE Starannie odkurzamy,a potem smarujemy rozpuszczoną w kąpieli wodnej bezbarwną pastą do podłogi.Kiedy wyschną,trzeba je wypolerować.
WYROBY Z KRYSZTAŁU myje się w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu i płucze w zimnej wodzie z dodatkiem octu(pół szklanki na litr wody).Następnie poleruje się je do połysku. 
BIŻUTERIĘ SREBRNĄ należy na noc zalać denaturatem.Rano wyjąć,przesypać otrębami na godzinę.spłukać wodą wypolerować
BURSZTYNY czyści się papką z kredy i denaturatu
WYROBY Z KOŚCI SŁONIOWEJ,jeśli są pożółkłe,można moczyć w surowym mleku i suszyć pod lampą lub na słońcu.
WYROBY Z MIEDZI myje się gorącą wodą z dodatkiem amoniaku i suszy.Można je potem polerować przekrojoną cytryną posypaną grubą solą.
WYROBY Z BRĄZU czyści się szczoteczką maczaną w soku z cytryny lub w wodzie z amoniakiem,ostrożnie,żeby nie powstały zacieki.
Po wysuszeniu poleruje się je do połysku.
WYROBY ZE SREBRA I PLATEROWANE czyści się papką z kredy i amoniaku.Gdy papka zaschnie,przedmiot poleruje się do uzyskania połysku.Sztućce można też umyć w wywarze z ziemniaków,szczawiu lub szpinaku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz